Barbórka to dla górników najważniejsze święto. W tym roku górnicy z wielickiej Kopalni Soli âWieliczkaâ uczcili Barbórkę 3 grudnia w kopalni, a w mieście dzień później.
Barbórka to wyjątkowy czas spotkań oraz refleksji. Górnicy na początku grudnia wybierają się na cmentarze, aby pomodlić się za kolegów i innych pracowników solnych podziemi, którzy stracili życie. Uczestniczą w tym wydarzeniu wspólnie, dużą grupą, ubrani galowo, oddając im hołd.
Ta tradycja narodziła się pod koniec lat. 70. i jest nadal kontynuowana. Co więcej, od 2006 roku górnicy odwiedzają także gdowski cmentarz. Zwyczaj spada grupę, podkreśla jedność, wzmacnia więzy i ciągłość 700-letniej historii Kopalni Soli w Wieliczce.
Początek grudnia to czas górników. Oczekiwany i zawsze uroczyście, z honorami, obchodzony. Dzień Świętej Barbary jest dla górników najważniejszym świętem, obchodzonym corocznie. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci, ale też tych, którzy narażają życie podczas pracy. Modlą się do niej nie tylko górnicy, ale też m.in. strażacy, marynarze itd.
Barbórkę rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kaplicy św. Kingi. To dobra okazja do refleksji, a zarazem forma podziękowania i prośby do św. Barbary o opiekę nad górnikami i kopalnią, o bezpieczeństwo i zdrowie.
Później górnicy wraz z gośćmi przeszli do komory Warszawa, gdzie 125 metrów pod ziemią zorganizowana została akademia. Wtedy odznaczono zasłużonych pracowników kopalni obchodzących jubileusz pracy zawodowej, wręczając im odznaczenia państwowe i resortowe, a także nadając stopnie górnicze.
3 grudnia, podczas głównego barbórkowego spotkania w kopalni, było uroczyście i wyjątkowo biesiadnie. Wręczono górnicze szpady itp., a także zorganizowano spotkanie kulinarne określone jako âGórnicza karczmaâ. To pora radosnego świętowania i celebrowania, a także smakowania lokalnych specjałów. Tradycja ta wywodzi się ze Śląska.
W spotkaniu biorą udział jednak jedynie mężczyźni ubrani w galowe mundury - to obowiązek każdego górnika! Rozmowy, wspólne biesiadowanie, żarty mają też ułatwić wkroczyć do grupy nowych osób - pasowanie na górnika to symboliczne przyjęcie do grona młodych adeptów.
Jednak zanim to nastąpi, trzeba dokonać pewnego rytuału - to słynny skok przez skórę. Dlaczego? âSkóraâ dawniej była ważnym elementem stroju i wyposażenia każdego górnika. Kandydat na górnika składa ślubowanie, a następnie musi przeskoczyć przez skórzany fartuch trzymany przez doświadczonego kolegę po fachu. W tym czasie panie również organizują zabawę dla siebie - biorą udział w biesiadzie âBabski comberâ.
Uroczystość jest obchodzona także w mieście - spotkania organizowane są od dekady w âSolnym Mieścieâ, ale w tym roku zaplanowano w nowej Wielickiej Mediatece. Obchody odbyły się 4 grudnia - wśród atrakcji były m.in. otwarcie wystawy rzeźb Józefa Kowalczyka, barbórkowe warsztaty rękodzielnicze dla dzieci, âstoisko rozmaitościâ z grami i zabawami, pokaz filmu âBarbórkaâ Macieja Pieprzycy, spotkanie z Mariuszem Wollnym, autorem cyklu o przygodach detektywa Kacpra Ryksa.
KKw, fot.erwinbauer/Pixabay